טייקו בלוג

טרנדים חדשים בעיצוב אתרים

טרנדים חדשים בעיצוב אתרים

עיצוב אתרים באינטרנט הוא תחום דינאמי אשר מותח כל הזמן את גבולות הטכנולוגיה הקיימת, ומשתנה באופן תדיר. כל שנה מביאה עמה שפה חדשה, סטנדרטים וטרנדים נפוצים בעיצוב אתרים. הנה כמה מהטרנדים הנפוצים כיום באינטרנט בעיצוב אתרים.

עיצוב שטוח Flat Design

ללא ספק הטרנד החם ביותר בעיצוב אתרים ואפליקציות, שהולך ומשתלט על השפה הכוללת של אתרים ברשת.

עיצוב שטוח הוא בגדול עיצוב דו-מימדי מופשט, הנוגד את כל הגישה, שרווחה בשנים הקודמות של לנסות ולשוות מראה תלת-מימדי ריאליסטי לאלמנטים העיצוביים באתר (אם על ידי צלליות, אפקטים של תאורה, נפח, טקסטורות ועוד).

אולי אחת הסיבות לפופלריות הרבה של העיצוב השטוח (חוץ מזה שהוא באמת יפיפה) נעוצה בכך שהטרנד הזה נקלט והוטמע בעיצובי המערכות האחרונות של גדולי התוכנה בעולם: מיקרוסופט (בווינדוס 8), גוגל (בכל המערכות שלהם) וכעת גם על ידי Apple במערכת ההפעלה iOS7.

העיצוב השטוח מלווה בטרנד נוסף שתפס תאוצה לאחרונה, ומכונה צל-ארוך (Long Shadow) – שיטה המשלבת מימד ותאורה בדו-מימד בעיצובים שטוחים.

אייקונים עיצוב שטוח בהשראת גוגל

הכל נהיה גדול

הטכנולוגיה התקדמה, המסכים גדלו, רוחב הפס גדל – ועיצוב אתרים באינטרנט נהיה גדול.

הטכנולוגיה התקדמה, המסכים גדלו, רוחב הפס גדל – ועיצוב אתרים באינטרנט נהיה גדול. פשוטו כמשמעו. הכל נהיה גדול. התמונות גדולות, הכותרות גדולות, רוחב האתר גדול, האייקונים גדולים.... והתוצאה פשוט מדהימה. הכל נראה נגיש ומרשים פי כמה.

פונטים ייחודיים

ה CSS3 נהיה שגור בדפדפנים החדשים, ומאפשר לנו בין היתר שימוש קל ופשוט של פונטים ייחודיים לרשת (Web Fonts). פונטים אלה משחררים אותנו מהתלות בגופני מערכת שכיחים שליוו את כל האתרים עד כה (כמו Arial), ומאפשרים לנו לעצב אתרים כמו שבאמת צריך.

שימוש בפונטים דקים ועדינים נהיה שכיח מאד. הם משתלבים מאד בשפת העיצוב השכיח, וגם הם חלק בלתי נפרד משפת המערכות הפופולריות של מיקרוסופט, גוגל ו Apple.

גלילה פרללית (Parallax Scrolling)

מושג שמעט קשה להסביר, ובא לידי ביטוי ברמת החיתוך והתכנות של האתר. Parallax Scrolling מאפשר שליטה על קצב הגלילה של אלמנטים ורקעים באתר, בנפרד אחד מהשני – מה שמאפשר לתת לעמוד תחושת מימד מהממת בגלילת העמוד, שלא לדבר על אינטרקטיביות של תוכן העמוד לפי גלילת העמוד על ידי המשתמש.

לצד ואולי בגלל היכולות של ה Parallax Scrolling אנחנו נחשפים יותר ויותר לאתרים המוצגים כולם בעמוד אחד (one page websites), ללא מעבר בין עמודים. העמודים נחשפים אחד אחרי השני תוך כדי גלילה, לרב בשילוב אפקטים מעניינים של ה Parallax Scrolling

לחצו כאן לדוגמא יפה לאתר בעמוד אחד הבנוי על רעיון ה Parallax Scrolling

אתרים רספונסיביים

אתרים רספונסיביים זה אולי אחד הנושאים החשובים והבוערים ביותר בעיצוב אתרים – עיצוב אתרים המתאימים את עצמם לרזולוציית המסך בה הם מוצגים: מחשב, טאבלט, טלפון חכם... גדלי המסכים שונים כל כך, העיצובים חייבים להיות תואמים! לקריאה נוספת על עיצוב אתרים רספונסיביים.

רוצים לראות אתר רספונסיבי לדוגמא? אתם כבר באתר כזה! נסו להקטין את גודל חלון הדפדפן שלכם ולראות מה קורה לעיצוב האתר שלנו. נסו לגלוש לאתר מהטלפון החכם או הטאבלט שלכם.... מעניין, נכון?

ומה צופן העתיד?

אפשר כבר לנחש חלק מהטרנדים שיגיעו, כנראה כבר בקרוב: אתרי עמוד אחד רוחביים (גלילה לרוחב במקום לגובה),אתרים שנראים ומתנהגים יותר ויותר כמו אפליקציות (בשימוש ביכולות HTML5), אתרים שמותאמים בעיקר למובייל (רספונסיביות שמתחילה מהמובייל (Mobile First), ובחלק מהמקרים כלל לא מותאמת למסכים רחבים יותר. מי שגולש ממחשב יראה את האתר מובייל... פשוט בענק) ובתקווה עוד הרבה הרבה הפתעות.